1.Същност и правни основания. назначаване на този вид експертиза са изискванията на НПК, свързани с ПТП, пожари, аварии, нарушения в технологическия процес при производството на горивата, умишлено добавяне на вредни съставки в резервоарите на МПС, в резултат на което се стига до влошаване нормалната работа на двигателите с вътрешно горене, блокирането им и излизане от строя. Като се има предвид, че нефтопродуктите и гориво-смазочните материали намират широко приложение в практиката, очевидно и посегателствата върху тях заемат значимо място при длъжностни присвоявания, кражби и др. С цел изясняване причините на този вид аварии, произшествия и престъпления.
2.Задачи:- явява ли се представеното вещество нефтопродукт?Ако да,от каква група е, марката на продукта, към която се отнася и какво е неговото предназначение?;- от коя група е;- марка на продукта;- имат ли представеният образец и образеца - сравнителен материал общ източник на произход?
3. Извършване на експертизата.
За да бъде качествено извършена експертизата да се опаковат в пластмасови или стъклени съдове, затворени с коркова, пластмасова или стъклена запушалка. За определяне вида и марката на нефтопродукта или ГСМ се прилагат методите газова хроматография (ГХ), газова хроматография-масспектрометрия(ГХ-МС), рентгенофлуоресцентен анализ (РФА).
4.Заключение: приключва със заключение на съдебния експерт, основаващо се на изискванията на НПК и на получените резултати от проведените изследвания.
СЪДЕБНОМЕДИЦИНСКИ ЕКСПЕРТИЗИ
1.Същност и правни основания.СМЕ е способ за събиране и проверка на доказателства в наказателния и гражданския процес. По своята същност тя е необходимо звено, което наред с други доказателствени средства - протоколи за оглед на местопроизшествие, свидетелски показания, снимки, скици, документи, отразяващи определени събития и др., спомага за разкриването на обективната истина, подпомага органите на досъдебното и съдебното производство при решаване на делото.
Съдебномедицинската експертиза, както и останалите съдебни експертизи са регламентирани в Наказателно-процесуалния (НПК, чл. 117-127) и Гражданско-процесуалния (ГПК, чл. 157-161) кодекс.
Съгласно чл. 117, ал 2, НПК отрежда на съдебномедицинската експертиза особено положение спрямо останалите съдебни експертизи, тъй като тя е задължителна, когато съществува съмнение относно:
• причината за смъртта;
• характера на телесната повреда;
• вменяемост на обвиняемия или заподозрения;
• способността на обвиняемия или заподозрения с оглед на неговото физическо и психическо състояние правилно да възприема фактите, които имат значение за делото, и да дава достоверни обяснения за тях;
• способността на свидетел с оглед на неговото физическо и психическо състояние правилно да възприема фактите, които имат значение за делото, и да дава достоверни показания за тях.
НПК - Съдебномедицинска експертиза се назначава при престъпления против личността- убийство, (вкл. детеубийство, аборт, убийство на рожба с чудовищен вид), злепоставяне, развратни действия (полови престъпления), някои престъпления, свързани с военната служба, самоувреждания, незаконно лекуване, криминален аборт, професионални правонарушения в медицинската практика и др.
ГПК - В гражданския процес съдебномедицинска експертиза се назначава при спорен родителски произход, бракоразводни дела, при встъпване в брак на непълнолетни партньори, при загуба на трудоспособност, дела за поставяне под запрещение и при всички случаи на съдебна практика, в които се разглеждат въпроси от медико-биологично естество.
Практически СМЕ се подчинява и на изискванията на Наредба № 23 за съдебномедицинските, съдебно-психиатричните експертизи (ДВ, бр.45, 03 юни 1994 г.)
Обекти на съдебномедицинската експертиза са:
1. живи лица;
2. човешки трупове и трупни части;
3. веществени доказателства.
0 коментари:
Публикуване на коментар