1.Същност. Телесна повреда е противоправно и виновно увреждане на организма на друго лице в анатомично, функционално или естетическо отношение или нарушаване на доброто самочувствие чрез болка или страдание.
Решаването на въпросите, свързани с медико-биологичната съставка на телесната повреда като степен и вид на увреждането на организма, неговото физиологично, анатомично и естетическо увреждане, давност, времетраене и последици, както и средствата и начините, е които се причиняват и др., изисква специфични и на високо научно ниво знания.Предвид на това съгласно чл. 117, ал. 2,т. 2 НПК основателно законодателят предвижда задължително назначаване на експертиза при разследване на всички престъпления, свързани с характера на телесната повреда.
Субект на престъплението е всяко наказателно отговорно лице, причинило разстройство на здравето на друго лице.
Обект на престъплението „телесна повреда" е здравето налице, което е било противоправно и виновно увредено от друго лице, а не някои други елементи на неприкосновеност на човека, като живот, чест, достойнство, полова неприкосновеност и др.
2.Задачи:
- засегнати органи и увредени функции,брой,вид, локализация и последователност на причиняването им;
- давност на причиняване на телесните увреждания;
- степен и здравно значение на причинените телесни увреждания; продължителност на болестните процеси, - възможности за лечение, здравни последици от причинените телесни увреждания;
- предхождащо телесните увреждания здравословно състояние на пострадалото лице и възможна връзка с евентуални последици от телесните увреждания;
-видова,групова и индивидуална характеристика на средствата,с които са причинени телесните увреждания;
- възможно ли е пострадалият да възприема намеренията и действията на извършителя;
- възможно ли е пострадалият сам да си нанесе телесните увреждания;
- при настъпила смърт да се установи причинно-следствената връзка между нея и получените в предхождащи периоди телесни увреждания;
- други въпроси и задачи като: оказване на своевременна и специализирана медицинска помощ; правилно и в пълен обем ли е лечението и др.
3. Извършване на СМЕ:
- запознаване с постановлението и определението за назначаване на експертизата от органите на досъдебното и съдебното производство.
- установяване самоличността на пострадалото лице или под-експертния обект.
- изучаване на предоставените предварителни данни, отнасящи се до обстоятелствата, при които са нанесени телесните увреждания.
- запознаване с обясненията на пострадалия (в личен разговор)относно времето, начина и средствата, с които са нанесени уврежданията и здравното състояние на пострадалия след причиняването им.
- медицинско изследване (клиничен преглед) на пострадалото лице.
- освен клиничния преглед в редица случаи се прибягва към допълнителни лабораторни и инструментални изследвания: рентгено-логични, ехографски, компютъртомогрофски, биохимични, химични, цитологични,бактериологични и вирусологични и други изследвания.
4.Заключението на СМЕ.
Подлежи на критична оценка от органа, назначил експертизата,защото служи за основа на квалификацията на инкриминираното деяние, респективно точното определяне от страна на компетентния орган, който ще квалифицира степента на телесната повреда като тежка, средна или лека.
Органът, назначил СМЕ, проверява дали заключението е пълно, всеобхватно и дали е получен отговор на всеки от поставените въпроси.Използвани необходимите съвременни и ефективни методи за изследване.
0 коментари:
Публикуване на коментар