Под специална мисия се разбира мисия, имаща временен представителен характер, която се изпраща от една държава в друга за разглеждане с нея на определени въпроси или за изпълнение на определена задача в тази държава.
Като правило специалната мисия се оглавява от ръководител на делегацията. Пълномощното му се издава с подписа на държавния глава, ръководителя на правителството или на министъра на външните работи. В състава на делегацията влизат нейните членове, съветници и експерти. В нея могат да бъдат вклщчени членове на постоянното дипломатическо преставителств а изпращащата държава и приемащата държава.
Една държава може да изпрати специална мисия в две или повече държави. Но всяка от тези държави може да откаже да приеме такава мисия. Две или повече държави могат да изпратят по съгласие помежду им едновременно в друга държава специална мисия по въпроси, които представляват общ интерес.
Към специалните мисии следва да се отнесат визитите на държавните глави, ръководители на правителства и на ведомства на външните работи. В този случай се изпълняват определени дипломатически функции, ограничени от предмета на преговорите.
В особена група следва да бъдат отделени търговски делегации на правителствата. Това е сравнително нов институт на съвременното международно право. Делегациите за преговори и конференции със специален характер, също са нова форма на мецдународни отношения.
Към специалните мисии очевидно трябва да бъдат отнесени представителите на държавите в международните комисии, например в анкетни и помирителни комисии.
Разпространен вид специални комисии се смятат наблюдателите, изпращани от една държава в друга за присъстване например на преговори или на международни конференции.
Към специалните комисии понякога се отнасят т.нар. тайни емисари. Те биват няколко вида:тасиемисар-предавач на послание, дипломат,, който води тайни преговори или сключва таен международен договор, дипломат, който извършва тайно наблюдение със съгласието на държавата на пребиваването, например на преговори.
Дипломатическата практика на редица държави познава особен вид специални мисии, т.нар. посланици с широки пълномощия.
Като правило членовете на дипломатическия персонал на специалната мисия са граждани на изпращащата държава.
Функциите на специалната мисия започват от момента на установяване от нея на контакт с министерството на външните работи или с друг орган на приемащата държава, за който е постигнато съгласие между двете държави.
Специалната мисия прекратява своите функции, по съгласие между заинтересуваните държави, след изпълнение на задачите, с изтичане на срока, ако е предвиден и не е продължен, в случай на уведомчване от приемащата държава, че дейността на мисията се прекратява.
0 коментари:
Публикуване на коментар