1.Същност.Документите могат да бъдат предмет не само на почерково,автороведческо,но и на техническо криминалистическо изследване независимо дали текстът,който се съдържа в тях,е ръкописен, машинописен ли е написан с друго техническо средство.При провеждането на тази експертиза се използват не само криминалистически, но и физически, химически, фотографски и други методи и свързаните с тях технически средства/лупи,микроскопи,източници на и ултравиолетови и инфрачервени лъчи и др./.
2.Обект. може да бъде целият документ или отделни негови реквизити /част от текста, подпис, печат и пр./, както и материали и технически средства, чрез които са изготвени /или се пред полага, че са изготвени/ изпратените за изследване документи.
3. Задачи-предмет: идентификационни и недентификационните.
- Идентификационни задачи - установяване на техническото средство, с което е написан документът;установяване изпълнителя на машинописния текст;установяване целостта на документа чрез неговите части.
- Неидентификационни задачи - установяване на материалите,с които е изготвен документът;установяване на подправки в документа; разчитане /възстановяване/ на видими и слабовидими текстове в документа; установяване времето на написване на документа;изследване на отпечатъци от печати, щемпели, пишещи машини, принтери и друга размножителна техника.
3.Видове експертизи-12 вида.
3.1. Експертиза за изследване материалите на документа.
В предмета на тази експертиза се включва изследване на хартията, химическия състав на щрихи от молив,мастило от писалка,химикал,лента на пишеща машина,печати,принтери и др.Основната задача е да се определи вида на съответния материал въз основа на физикохимичните свойства на изследваните обекти.
3.2. Експертиза за установяване на подправки в документа.Целта е за установяване на подправки в документа.
3.3. Експертиза за установяване на добавка в съдържанието на документа. Добавката в документа е начин за промяна на неговото съдържание чрез дописване на изречения, отделни думи, букви или цифри. Може да бъде извършена ръкописно или чрез печатащо техническо средство.
3.4. Експертиза за установяване „кражба" на подпис.Когато подписът върху документа е автентичен, но естеството и съдържанието на документа не съответстват на волеизявлението на неговия притежател е налице т.нар. „кражба на подпис".Тя може да бъде извършена по различни начини:използване на празна бланка или празен лист хартия, върху които е положен подписът на дадено лице; празното място между подписа и съдържанието на документа е изрязани и върху него е добавен текст; при подписването на даден документ и е поставя индиго с цел получаване на подпис и върху празен лист и др.
3.5. Експертиза за установяване на техническа подправка ни подписи.Състои се в пренасяне чрез технически средства подписа на дадено лице върху документ.Това може да бъде осъществено чрез откопирване на подписа /чрез индиго; натиск с остър твърд предмет; прерисуване срещу светлинен източник/; пренасяне на подписа /чрез овлажнена фотохартия или фотолента/; чрез цинкографско клише; копиране чрез ксерокс и др.
3.6.Експертиза за установяване на преправки в документа.Насочена към отделни букви или цифри с цел тяхното изменение в други букви или цифри, имащи аналогична графична форма, например „е" на „о” и т.н.
3.7.Експертиза за установяване на подмяна на фотоснимки и марки в документи.
3.8. Експертиза за установяване на подмяна на отделни листи в документи. Тази експертиза се назначава, когато документът /паспорт, трудова книжка, диплома и др./ се състои от няколко листа и възникне съмнение, че някои от тях са подменени.
3.9.Експертизи за разчитане и възстановяване на невидими н слабовидими текстове в документи.
Основание за назначаването на тази експертиза възниква, когато поради естествени процеси /слънчева светлина, влага и др./, умишлени или непредпазливи действия текстът в даден документ не може да бъде прочетен, защото е слабовидим или невидим /поради изтриване, заливане с вещество и др./.
3.10. Полиграфична експертиза. В предмета на полиграфичната експертиза се включва изследване на документи, които са изготвени в печатна форма - отпечатъци от печати, щемпели, текстове, написани на пишещи машини, принтери, факсове, касови апарати и др., както и съответните печатни устройства.
При назначаването на тези експертизи могат да се поставят идентификационни и неидентификационни задачи. Идентификационните са свързани с установяване на конкретния печат, щемпел и техническо средство, които са използвани за изготвянето на документа, а неидентификационните - за други обстоятелства, свързани е изготвянето на документа.
3.11. Експертизи за установяване времето на написване на документа.В зависимост от обстоятелствата по делото, които са предмет на доказване, е възможно да възникне необходимост от установяване на абсолютната или относителната давност на написване на документа.Под абсолютна давност се има предвид установяване на точното време - година, месец, ден на изготвяне на документа. Относителна давност е периодът, в който е изготвен документът - преди настъпване на определено събитие или след него; преди изготвянето на даден документ или след него и т.н.
0 коментари:
Публикуване на коментар