Модерното договорно право на континенталните правни системи има своите исторически корени в традицията на римското право. Но римските източници — специално по времето на Юстиниановата кодификация, не познават обща договорна теория, а само отделни видове договори. Римските договори за покупко-продажба и за изработка поставят началото на едно развитие, което е довело до модерната ни представа за облигационен договор като консенсуално постигане на съгласие на две или повече лица. Всички модерни кодификации в Европа дефинират договора като постигане на съгласие.
Легалната дефиниция на договора се съдържа в чл. 8, ал. 1 ЗЗД. - Договорът е съглашение между две или повече лица, за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях. От нея могат да се извлекат следните характерни белези на договора:
Първо, договорът е сделка, а като всяка сделка той представлява волеизявление, насочено към определени правни последици, желани и определени по съдържание от самото волеизявление. В качеството си на сделка, той съставлява правомерен юридически факт.
Целта на договора е възникване, изменение или прекратяване на граж-данскоправни отношения, т.е. договорът е волеизявление с частноправни последици. По този белег договорът като волеизявление се различава от административния акт, който също така съставлява волеизявление, насочено към пораждане на определени правни последици.
Родовото определение на договора като сделка означава още, че страните по него сами моделират своето правоотношение. Лицата, които са страни по договора, и правят волеизявления, искат не само настъпването на определени частноправни последици, но искат точно тези последици, които се съдържат във волеизявленията.
Второ, договорът е съглашение, съгласие, което се постига като еднаквите по съдържание, но насрещни по насоченост и адресирани към другата страна волеизявления трябва да съвпадат, да се покриват, за да се смята, че има сключен договор.
Трето, договорът е двустранна сделка и с това той се различава от завещанието или отказа от наследство, които са също частноправни волеизявления. В договора участват най-малко две лица, т.е. две лица правят волеизявления. Не е възможно договаряне сам със себе си. Изключение прави договарянето сам със себе си в областта на представителството и в търговското право, когато договорът се сключва между физическото лице и едноличното дружество на капитала, което то е създало. Но и тук е спорно, дали има договаряне сам със себе си, доколкото едноличното дружество е нов правен субект — юридическо лице.
И така договорът е двустранна сделка. Но договорът може да бъде сключен и между повече от две лица. Такъв е напр. договорът за дружество. Не е такъв обаче договорът в полза на трето лице, защото третото лице не е страна по него.
Четвърто, договорът служи за задоволяване на лични интереси, на интересите на тези, които го сключват и не трябва да противоречи на интересите на обществото.
Пето, договорът е каузална сделка, защото основанието е негов съществен елемент. Без основание той е нищожен — изрично чл. 26, ал. 2 ЗЗД.
0 коментари:
Публикуване на коментар