Деянието при НУ е не само противоправно, но и виновно. Нашето законодателство приема принципа на вината при НУ.
При първоначалното развитие на деликтното право отговорността за НУ е била безвиновна, обективна. Под влияние на религиозния морал обаче вината ограничава приложното поле на отговорността. В съвременните, модерни условия на развитие на промишлеността обаче, принципът на вината отново започва да отстъпва на заден план и да се измества от принципа на риска, а виновната — от гаранционната отговорност. Тенденцията в развитието на деликтното право е разширяване на приложното поле на обективната отговорност, която тенденция прераства в принципа на социализация на риска, т.е. поемане на обезщетението в определени случаи от специално създаден обществен фонд.
Тук обаче ние ще се спрем само на същността на вината като задължителна предпоставка на отговорността за лично увреждащо другиго деяние.
Вината при НУ има същото съдържание както в цялото право. Тя се определя като субективно, психическо отношение на делинквента към противоправното причиняване на вреди другиму. Виновно действа този, който извършва деяние, което е могъл е трябвало да предотврати. Вината винаги се предхожда от противоправността. За вина може да се говори само тогава, когато едно лице извършва противоправно деяние.
Вината се проявява в две форми — умисъл и небрежност.
Деянието е умишлено, когато извършителят съзнава неговата проти-воправност и съзнава, че от него ще настъпят вреди за друго лице, но иска или допуска появата на вредоносните последици.
Деянието е небрежно, когато извършителят не иска настъпването на вредите. Той може да не съзнава противоправността на своето деяние и неговите последици или да ги съзнава, но да не ги предотвратява, макар че не иска тяхното настъпване. Законът отправя упрек към едно такова лице, когато то е било длъжно и е могло да предвиди и/или предотврати настъпването на вредите, ако беше съблюдавало дължимата грижа. Ако извършителят не е бил в състояние да предвиди и/или предотврати отрицателните последици на своето поведение, деянието не е виновно. Следователно,небрежността е несъблюдаване на дължимата грижа при условие, че извършителят е могъл и е бил длъжен да я съблюдава в конкретната обстановка. С това законът в областта на НУ следва идеята за личната отговорност на всеки човек за неговите действия и бездействия. Законът санкционира едно лице за това, че съзнателно е допуснало настъпването на вреди макар че не ги е искало или за това, че не е съзнавало тяхното настъпване, но е било длъжно и е могло да не ги допусне. Санкцията обаче се налага доколкото неправомерното и правно укоримото от субективна гледна точка деяние е засегнало неблагоприятно чужда правна сфера.
Според нашето право вината се предполага до доказване на противното — чл. 45, ал. 2 ЗЗД. Законът създава една оборима презумпция Извършителят на НУ е длъжен да доказва, че не е действал виновно, т.е. че е положил в конкретната обстановка изискуемата от него грижа.
Презумпцията за вина следователно е правило относно доказателствената тежест. С оглед облекчаване положението на пострадалото лице законът го освобождава от задължението да доказва вината на делинквента.
Според степента на нарушената грижа се различава груба и обикновена или лека небрежност. Груба небрежност е налице тогава, когато нарушаването на дължимата грижа е толкова тежко, че един обикновен човек, поставен в същата ситуация, не би могъл да го допусне. Поведението е леко небрежно, когато почива на грешка, която би могъл да допусне всеки човек. Но тази грешка е правно укорима, защото деецът е бил длъжен и е могъл да я избегне, ако беше положил дължимата грижа.
7. ВМЕНЯЕМОСТ И ДЕЛИКТОСПОСОБНОСТ
Упрекът към едно лице за неговото виновно деяние може да се направи само тогава, когато това лице има субективните възможности да осъзнае противоправността на своето поведение и да се държи съответно. Вината предполага вменяемост. Виновно може да действа само вменяемият или деликтоспособният. А това е лицето, което е трябвало и е могло да разбира свойството и значението на извършеното от него и/или да ръководи постъпките си. Вменяемостта предполага определен психически статус, който е обусловен от възраст и психическо здраве. Затова не може да носи отговорност за НУ и да бъде виновно лице, което, било поради ниската си възраст или умствена недоразвитост в резултат на болест, продължително или краткотрайно разстройство на съзнанието, в конкретния случай не е могло да разбира свойството и значението на извършеното и/или да ръководи постъпките си. Примерно, малолетните са невменяеми и затова не могат да носят отговорност за НУ. Непълнолетните обаче могат да бъдат вменяеми, освен ако се докаже, че в дадената ситуация не са разбирали свойството и значението на извършеното и/или не са могли да ръководят постъпките си.
Теорията относно вменяемостта в деликтното право е възприета изцяло от наказателното право. Според чл. 31, ал. 1 НК наказателноотговорно е пълнолетното лице — навършило 18-годишна възраст, което в състояние на вменяемост извърши престъпление. Непълнолетно лице — навършило 14, но ненавършило 18 години — е наказателноотговорно, ако е могло да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си — чл. 31, ал. 2 НК. Не е наказателноотговорно малолетното лице — ненавършило 14-годишна възраст — чл. 32, ал. 1 НК. Не е наказателноотговорно лицето, което действа в състояние на невменяемост — когато поради умствена недоразвитост или продължително или краткотрайно разстройство на съзнанието не е могло да разбира свойството или значението на своите постъпки или да ги ръководи — чл. 33, ал. 1 НК.
В деликтното право обаче съществува разбиране, че не може автоматично и механично да се трансферират правните понятия за вина, вменяемост и отговорност от наказателното право. Според някои цивилисти в областта на НУ следва да се говори за деликтоспособност, а не за вменяемост и затова не трябва да се прилага Наказателният кодекс. Според тях, след като, за разлика от НК, в ЗЗД липсва изрична правна уредба, каква е минималната възрастова граница на деликтоспособността, и съответно не е посочено кои лица са деликтоотговорни, съдът трябва конкретно да прецени, дали малолетното или непълнолетното лице разбира свойството и значението на извършеното и може да ръководи постъпките си — така В. Гоцев, Л. Василев. Примерно, ако едно дванадесетгодишно дете счупи стъкло или удари другарчето си, то е вменяемо и деликтоспособно, защото е изключено да не съзнава противоправността или най-малкото нередността, вредността на своето деяние. Освен това тук е трудно да се твърди, че това дете не действа с пряк умисъл.
Когато извършителят виновно се постави в състояние на невменяемост, т.е. в състояние да не разбира извършеното от него и това състояние е временно, т.е. налице е временно разстройство на психиката, но иначе лицето се е намирало в нормално психическо състояние, то е вменяемо. Такива са случаите с опиянение в резултат на употреба на алкохол или наркотици.
0 коментари:
Публикуване на коментар