Договорът се счита за сключен в момента на съвпадане на насрещните волеизявление на двете страни. Кой е този момент, зависи от това дали договорът се сключва между присъстващи или отсъстващи.
А) Договор между присъстващи — прави се предложение от едната страна и ако то не съдържа срок за приемане, трябва да се приеме незабавно, за да се счита договорът за сключен. Ако не се приеме незабавно, предложението губи силата си — чл. 13, ал. 3 ЗЗД. За договор между присъстващи се счита сключването на договор по телефон. Затова, ако по време на разговора телефонната връзка прекъсне, предложението се счита погасено и трябва да се направи ново.
Б) Договор между отсъстващи — първо се прави предложение от едната страна, което трябва да съдържа съществените елементи на договора, както и неговите модалитети. В него може да се определи срок, до който или в който да се приеме предложението.
Предложението обвързва предложителя до изтичането на срока, който е посочен в предложението или ако това не е направено, до изтичане на срока, който обикновено е нужен според обстоятелствата, за да пристигне приемането на предложението — чл. 13, ал. 1 ЗЗД.
Какви са тези обстоятелства, законът не определя, но те зависят от конкретните условия, а именно — от разстоянието между неприсъстващите, от състоянието на комуникациите, от формата, в която е направено предложението — писмо, факс, етап. Във всеки конкретен случай трябва да се прецени, колко време е необходимо, за да стигне предложението у насрещната страна плюс времето на обмислянето на офертата плюс времето на вземане на решение, дали да се сключи договора, плюс времето на пристигането на приемането у предложителя.
Предложението може да се оттегли. Това обаче трябва да се съобщи на насрещната страна и съобщението за оттеглянето трябва да пристигне преди или едновременно с предложението. Тогава оттеглянето го неутрализира и предложението губи силата си, няма действие. В противен случай оферентът е обвързан от предложението, независимо че го е оттеглил.
Второ, приемане на предложението. Това е волеизявление, с което насрещната страна се съгласява с направените от предложителя уговорки. Приемането е валидно, ако акцептантът казва „да" на направеното предложение, т.е. изцяло го приема, или ако приема съществените моменти в него. Ако обаче той прави нови договорни условия в приемането, то е налице ново предложение.
Приемането на предложението или акцептът, обвързва акцептанта. То обаче също така може да бъде оттеглено, а оттеглянето — съобщено. Съобщението трябва да стигне у предложителя преди или най-късно едновременно с него — чл. 13, ал. 4 ЗЗД.
Какво е положението, ако приемането на предложението е било изпратено навреме, но фактически се забави. Договорът се счита сключен, но предложителят може незабавно да извести другата страна, че счита приемането за закъсняло.
Договорът се счита сключен в момента, в който приемането на предложението достигне у предложителя — чл. 14, ал. 1 ЗЗД.
Какво става, ако след изпращане на приемането някоя от страните умре ни изпадне в състояние, което е причина за поставянето й под запрещение? договорът се смята сключен.
Място на сключването на договора — мястото, където е направено гредложението.
Предложението трябва да бъде направено изрично. Поначало волеизявлението се изразява с думи. Възможно е обаче то да бъде направено и онклудентно — напр. в един магазин са изложени стоки за продан, автомат предлага закуски или цигари.
За да е валиден договорът, трябва да има съгласие. Достатъчно е съгласие по съществените точки на договора. Но ако се приеме, че страните биха сключили договора и без точката или точките, по които не е постигнато сьгласие, той се счита сключен. Всичко е въпрос на тълкуване на договора.
Какво е дисенс? Това е обективно непокриване на предложението и неговото приемане. Тогава няма договор, липсва съгласие. Дисенсът може да бъде явен, открит — когато двете страни осъзнават липсата на съгласие. Той може да бъде и скрит — когато страните смятат, че са постигнали съгласие, а обективно то липсва.
2. ИЗМЕНЕНИЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Принципът е, че договорите могат да се изменят и прекратяват само по взаимно съгласие на страните или на основанията, предвидени в закона — р. по ВАД 11/1998 — публ. в сп. „Търговско право" 1999, № 1, с. 44-45.
Изменението и прекратяването на договора по взаимно съгласие има действие за в бъдеще и не заличава правните последици от неизпълнението на договорните задължения, както и възникналите права на обезщетение — р. 23/1999 г. по гр.д. 34/1998 — 5-членен състав на ВКС, публикувано в „Адвокатски преглед" 1999, № 1, с. 32.
Ако договорът е сключен при общи условия и е с продължително изпълнение, общите условия могат да се изменят или допълват, респ. заменят, но това има сила за насрещната страна само ако й е било съобщено и тя не е заявила в дадения й достатъчен срок, че ги отхвърля — чл. 16, ал. 3 ЗЗД.
0 коментари:
Публикуване на коментар