1. ПОНЯТИЕ
Възможно е не само престацията на приобретателя при един прехвър-лителен договор да бъде по-особена, както е при договора за прехвърляне на имот срещу задължение за издръжка и гледане, но и престацията на прехвърлителя да е по-специална. Такъв е случаят с продажбата на наследство. При него особеното се изразява в предмета на задължението на продавача, което налага приемането на някои специални правила, различни от общите правила на покупко-продажбата по ЗЗД. Той представлява съвкупност от права, задължения и фактически отношения, които влизат в състава на едно имущество, което от своя страна при наследяване преминава върху друг правен субект.
След смъртта си физическото лице престава да бъде носител на своето имущество и то придобива качеството на наследство и като такова преминава върху наследниците. Наследникът може да се разпорежда — да продава или дарява както отделни права, влизащи в наследството, така и наследството като цяло, без да се посочват конкретните предмети.
Затова продажбата на наследство се различава от обикновената покуп-ко-продажба, доколкото втората има за предмет отделни права, вещи, вземания, т.е. индивидуализирани материални блага. Наследството като предмет на продажба може да включва както вещи, вземания, така и права върху нематериални блага, също и задължения, които от своя страна сами по себе си могат да бъдат обект на прехвърляне чрез встъпване в дълг. При продажба на наследство става въпрос за продажбата на едно имуществено цяло, на съвкупност от права и задължения, без те да са конкретизирани поотделно.
2. ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДАЖБАТА НА НАСЛЕДСТВО
2.1. Тя е двустранен, възмезден, консенсуален, прехвърлителен договор, сделка на разпореждане с едноактно изпълнение. Предмет са всички права и задължения, които едно лице е придобило въз основа на наследяване по закон или завещание.
Договорът е формален. Член 212, ал. 2 ЗЗД изисква писмена форма с нотариална заверка на подписите като условие за неговата действителност. Всички сделки, съставляващи покупко-продажба на наследство, трябва да бъдат сключени в тази форма, независимо какви права и задължения влизат в техния предмет, и по-специално независимо дали наследството включва недвижими имоти и права върху тях, или не. Но ако в наследството има недвижими имоти, освен спазването на посочената форма е необходимо и договорът да бъде вписан.
Вписването има значение на противопоставяне на договора на трети лица — чл. 212, ал. 3 ЗЗД.
2.2. Продажбата на наследство е алеаторен договор. При неговото сключване не се знае дали действително съществуват определени вземания и задължения, дали вземанията са събрани или не и прочее. Това е така, защото правата и задълженията не са описани поотделно и конкретно. Затова купувачът купува на риск.
В тази връзка възниква и въпросът — какво трябва да гарантира продавачът. Според чл. 212, ал. 1 ЗЗД той трябва да обезпечи само качеството си на наследник, т.е. той ще отговаря спрямо купувача, само ако е прехвърлил наследство, без да бъде наследник. Законът смекчава неговата отговорност и той не гарантира, че някакво вземане съществува в наследствената маса, защото се предполага, че продавачът не би могъл да знае дали наследодателят му е бил действително собственик на вещите, влизащи в наследството, дали определено вземане не е погасено по давност или удовлетворено. Поради тази причина продавачът не отговаря, ако купувачът бъде съдебно отстранен, т.е. ако едно от вещните права не съществува или бъде оспорено.
2.3. Продавачът прехвърля наследството си, но с това той не се лишава от качеството си на наследник, нито пък купувачът придобива това качество.
Продавачът обаче е длъжен, след като продава наследството изцяло, без да конкретизира отделните негови предмети, да го прехвърли и предаде такова, каквото то е било в момента на придобиването. Затова законът задължава продавача, ако преди продажбата е събрал някое вземане или е отчуждил някои предмети, да върне на купувача полученото.
От своя страна купувачът е длъжен да върне на продавача това, което продавачът е платил на трето лице в изпълнение на задължение от наследството — чл. 213, ал. 1 и 2 ЗЗД.
2.4. Какво обаче ще стане, ако наследството включва задължения? Това са задължения на наследника, които той е придобил от наследодателя по силата на универсалното правоприемство. Следователно наследникът е станал длъжник на третото лице, спрямо което и наследодателят е бил длъжник. След продажбата на наследство се явява още един длъжник — купувачът на наследството, защото той поема правата и задълженията. Придобиването обаче на задължението от купувача не става по пътя на универсалното, а на частното правоприемство. Затова не може да се заменя длъжника — наследник с длъжника — купувач без съгласието на кредитора — третото лице. Затова в случая ще бъде налице правната фигура на встъпване в дълг — чл. 101 ЗЗД и продавачът и купувачът на наследство ще отговарят спрямо третото лице — кредитор солидарно. Това е така, защото при частното правоприемство, каквото без съмнение съставлява договорът за продажба на наследство, не е възможно да се сменят длъжниците без съгласието на кредитора. В противен случай са застрашени неговите интереси — наследникът, който отговаря с цялото си имущество за задълженията на наследодателя може да се смени с някакъв неплатежоспособен купувач, за да избегне принудителното изпълнение върху своето лично имущество.
2.5. Продажбата на наследство има общи черти с продажбата на търговско предприятие, която е уредена в чл. 15 и чл. 16 от Търговския закон. Според чл. 15, ал. 1 ТЗ предприятието като съвкупност от права, задължения и фактически отношения може да бъде прехвърлено чрез сделка, извършена писмено с нотариална заверка на подписите. Ако няма друго споразумение с кредиторите, при прехвърляне на предприятие отчуждителят отговаря солидарно за задълженията му с правоприемника. Когато в предприятието влизат недвижими имоти или вещни права върху такива имоти, договорът се вписва в службата по вписванията — чл. 16, ал. 2 ТЗ. Както виждаме, общите моменти в правната уредба на продажбата на наследство и на прехвърлянето на предприятие, се дължат на общите черти в техния предмет — имущество като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, които се прехвърлят като цяло, без да се конкретизират.
0 коментари:
Публикуване на коментар